Orkesterin edessä

Framför orkestern (ruotsinkielinen nimi)
Conductivity (englanninkielinen nimi)
Kapukoulu (työnimi)
QR-koodi

Orkesterin edessä

Anna-Karin Grönroosin ohjaama dokumenttielokuva Orkesterin edessä (2020) seuraa kolmen nuoren muusikon (Emilia Hoving, James Kahane ja I-Han Fu) harjoittelua Sibelius-Akatemian kapellimestariluokalla noin kolmen vuoden ajan. Kapellimestariopiskelijat treenaavat orkesterinjohtamista muusikko-opiskelijoista koostuvan kapubändin kanssa, ja opettajina nuoria hiostavat professori Atso Almila sekä ylikapellimestarit Hannu Lintu ja Susanna Mälkki.

Tallennettuna:
Genre
Ikäraja
S
Näyttelijät
Tekijät
Henkilö Anna-Karin Grönroos , Ohjaaja
Henkilö Anna-Karin Grönroos , käsikirjoitus
Henkilö Venla Hellstedt , tuottaja
Henkilö Elli Toivoniemi , vastaava tuottaja
Henkilö Mika Mattila , kuvaus
Henkilö Okku Nuutilainen , leikkaus
Henkilö Tuomas Klaavo , äänisuunnittelu
Henkilö Salla Luhtala , sävellys ja orkestrointi
Henkilö Tuomas Onttonen , äänittäjä
Henkilö Anu Saari , graafikko
Henkilö Juha Löppönen , linjatuottaja
Henkilö Sabina Köteleki , apulaisleikkaaja
Henkilö Sanna Kurki , tuotantosihteeri
Henkilö Veera Leino , tuotantosihteeri
Henkilö Sabina Köteleki , jälkituotantokoordinaattori
Henkilö Anniina Kauttonen , jälkituotantokoordinaattori
Henkilö Otto Heikola , WIP trailer-leikkaaja
Henkilö Anniina Kauttonen , WIP trailer-leikkaaja
Henkilö Veera Kotila , tuotantoassistentti
Henkilö Maiju Rintala , tuotantoassistentti
Henkilö Meri Teperi , tuotantoassistentti
Henkilö Iiti Yli-Rinne , tuotantoassistentti
Henkilö Helena Sorvali , tuotantoharjoittelija
Henkilö Petra Virtanen , tuotantoharjoittelija
Henkilö Aleksi Annala , kirjanpito  (Rantalainen Oy)
Henkilö Irina Kempinen , kirjanpito  (Rantalainen Oy)
Henkilö Mari Pertamo , kirjanpito  (Rantalainen Oy)
Henkilö Mika Mikkonen , tilintarkastaja  (Mikkelin tilintarkastus Oy)
Henkilö Anna Antsalo , lisäkuvaukset
Henkilö Anna-Karin Grönroos , lisäkuvaukset
Henkilö Mimmo Hildén , lisäkuvaukset
Henkilö Mikko Kelloniemi , lisäkuvaukset
Henkilö Päivi Kettunen , lisäkuvaukset
Henkilö Tuomas Klaavo , lisä-äänitykset
Henkilö Rauno Mynttinen , lisä-äänitykset
Henkilö Olli Pärnänen , äänimiksaus  (Meguru Film Sound Oy)
Henkilö Tuomas Klaavo , äänimiksaus  (Meguru Film Sound Oy)
Henkilö Lotta Mäki , äänileikkaaja
Henkilö Mikko Savinainen , jälkityötuottaja  (Grade One Oy)
Henkilö Sarrah Wilkman , värimäärittely
Henkilö Leo Suonikko , online edit
Henkilö Petri Siitonen , DCP-masterointi  (Cinepro Oy)
Henkilö Veera Lehto-Michaud , käännökset
Henkilö Anne Regnér , käännökset
Henkilö Marko Pohjanrinne , tekstitykset
Henkilö Timo Klaavo , kehittämisvaiheen graafikko
Henkilö Laura Oja , valokuvaus
Henkilö Marko Simonen , valokuvaus
Henkilö Eva Andberg , arkistotoimittaja  (Ylen arkisto)
Henkilö Teemu Kauppinen , muusikko / sävelletty musiikki  (kontrabasso)
Henkilö Maija Linkola , muusikko / sävelletty musiikki  (viulu)
Henkilö Hannu Risku , muusikko / sävelletty musiikki  (lyömäsoittimet)
Henkilö Hanna Tissari , muusikko / sävelletty musiikki  (huilu)
Henkilö Jussi Vähälä , muusikko / sävelletty musiikki  (sello)
Henkilö Mikko Raita , sävelletyn musiikin äänitys  (Sonic Pump -studio)
Henkilö Ilmari Apajalahti , sävelletyn musiikin editointi  (Studio Kekkonen)
Henkilö Mikko Raita , sävelletyn musiikin editointi ja miksaus  (Studio Kekkonen)
Henkilö Antti Lehtinen , nuotinnus
Yhteisö Helsingin Elokuvaäänitys Oy , äänistudio
Yhteisö Grade One Oy , kuvan jälkityöt
Yhteisö Tuffi Films Oy , levittäjä
Yhteisö Tuffi Films Oy , levittäjä
Yhteisö MetFilm Sales , levittäjä
Yhteisö Cinetic Media , levittäjä
Tuotantotiedot
Tuotanto
Rahoitus
Julkaistu
2019
Esitystiedot
Levittäjä
Ensi-ilta
07.02.2020
Ensi-iltapaikat
Espoo: Omena 7
Helsinki: Cinamon Tripla 3, Itis Luxe 4, Kinopalatsi 5, 7, 8 & 9
Hämeenlinna: Bio Rex Verkatehdas 5
Joensuu: Tapio 3
Kokkola: Bio Rex 1
Kuopio: Kino Kuvakukko, Scala 5
Lahti: Kino Iiris
Oulu: Plaza 8, Star 5
Pietarsaari: Bio Rex 2
Porvoo: Bio Rex Rex-sali
Rovaniemi: Bio Rex Rex-sali
Seinäjoki: Bio Marilyn 2, Matin-Tupa
Tampere: Niagara, Plevna 7
Turku: Kinopalatsi 4
Vaasa: Bio Rex Rex-sali
Filmikopioiden määrä
31
Muut näytökset
  • 29.01.2020 Helsinki: Korjaamo Kino [Rondo-lehden lukijoille] ennakkoesitys
  • 08.02.2020 Helsinki: Cinamon Redi 2; Hyvinkää: Julia 1 & 2; Kouvola: Studio 3; Lappeenranta: Strand 2; Mikkeli: Kinolinna 2; Pori: Promenadi 4 ensi-iltakierros
  • 09.02.2020 Jyväskylä: Fantasia 3; Lahti: Kuvapalatsi 6; Loviisa: Kino Marilyn ensi-iltakierros
  • 10.02.2020 Helsinki: Korjaamo Kino ensi-iltakierros
  • 12.02.2020 Espoo: Kino Tapiola ensi-iltakierros
  • 14.02.2020 Kitee: Kino-Hovi ensi-iltakierros
  • 15.02.2020 Savonlinna: Killa ensi-iltakierros
  • 16.02.2020 Kangasala: K-Kino; Varkaus: Maxim ensi-iltakierros
Palkinnot
Tampereen elokuvajuhlat, Tampere 2020: pääpalkinto yli 30-minuuttisten dokumenttielokuvien sarjassa.
Festivaaliosallistumiset
DocPoint Helsinki, Suomi 2020
Tampereen elokuvajuhlat Tampere, Suomi 2020
Calgary International Film Festival Calgary (AB), Kanada 2020
Odessa International Film Festival / Competition [verkkofestivaali] Odessa, Ukraina 2020
Edmonton International Film Festival Edmonton (AB), Kanada 2020
Nordische Filmtage Lübeck Lyypekki, Saksa 2020
Musiikki
Petrushka (1947)
Igor Stravinsky
Kustantaja: Concord Music

Sinfonia nro. 6
Ludvig van Beethoven

La Mer
Claude Debussy

Sinfonia nro 3
Gustav Mahler

Serenadi nro. 1, Op. 11
Johannes Brahms

Sinfonia nro. 3
Ludvig van Beethoven

Tulilintu
Igor Stravinsky
Kustantaja: Schott Music

Sinfonia nro. 6
Jean Sibelius

Sinfonia nro. 49
Joseph Haydn

Konsertto orkesterille
Béla Bartok

Venetsialaisia leikkejä
Vitold Lutosawski

Pianokonsertto nro. 1
Johannes Brahms

Goder afton, Goder afton (Julafton)
Alice Tegnér

Sinfonia nro. 2
Anton Bruckner
Kiitokset
Lauri Ahokas, Chloé Dufresne, Andres Kaljuste, Kara Koskinen, Kornilios Michailidis, Taavi Oramo, James Sherlock, Christian Øland, John Ahlfors, Arturo Alvarado, Erkki Astala, Heidi Elise Christensen, David Claudio, Vesna Cudic, Kerstin Degerman, Sebastian Dumitrescu, Joel Gräfnings, Leif Gräfnings, Lisa Grönroos, Paul Grönroos, Susanna Haarla, Isi Harder, Ulla Haukatsalo, Bambu Hellstedt, Kaisa Holopainen, Friedemann Hottenbacher, Eva Hoving, Jaana Hoving, Maija Hoving, Patrik Hoving, Anna Ikonen, Jason Ishikawa, Marja Istala-Kumpunen, Satu Kahila, Janica Kinberg, Mikko Kinnunen, Mari Koistinen, Sanna Kultanen, Laura Laaksonen, Sören Lillkung, Inkeri Lundgren, Andreas Mendritzki, Marianne Mäkelä, Erja Mäki-Iso, Anneleen Naudts, Peter Niemi, Mikael Opstrup, Brigid O’Shea, Suvi Paavola, Jorma Panula, Juhani Poutanen, Thomas Puissochet, Jani Roppola, Kirsikka Saari, Stiina Saaristo, Yorinde Segal, Vesa Sirén, Aku Sorensen, Lea Maria Strandbæk Sørensen, Gregor Streiber, Maria Garlöv Thorsell, Heikki Tikka, Serge Tomasi, Jenni Toivoniemi, Ansa Tuohino-Gräfnings, Pertti Veijalainen, Lotta Veistinen, Karoliina Vesa, Selma Vilhunen, Anna Wilhelmson, Aonan Yang, Elisa Ylinen, Taideyliopiston Sibelius-Akatemian opiskelijat ja henkilökunta, Timo Riitamaa / Amos Andersonin taidemuseo, Donkey Hotel, Michael Toledano / Institut Français de Finlande, Kristiina Penttinen / Joensuun kaupunginorkesteri, Anna-Lena Wigren & Elisabet Ljungar / Nordiska Kammarorkestern, Robert Wahlman / Parad Oy, Maria Puusaari / Radion Sinfonikot ry, Laura Svärd / Suomen Kansallismuseo, Merja Enroos / Taideyliopiston Sibelius-Akatemia.
Arkistoaineisto
RSO esittää
27.4.2018, TV1, kapellimestari Taavi Oramo: Joseph Haydn - Sinfonia nro 49

RSO esittää
3.5.2019, kapellimestari Emilia Hoving: Anton Bruckner - Sinfonia nro. 2
Tarkastustiedot
Ilmoitus
luokittelu
Tarkastuspäivä
08.11.2019
Kesto/leikattu
01:14:10
Ikäraja
S
Tekniset tiedot
Väri
väri
Ääni
ääni
Kesto
75 min